www.monumentaustralia.org.au

Melbourne Cup Walk of FamePrint Page Print this page

The Walk of Fame honours every winner of the Melbourne Cup with a bronze plaque for each horse embedded in Australian Bluestone along the walk that is covered by a spectacular Rose Arbour.

Modelled along the lines of the Hollywood stars walk, the Melbourne Cup Walk of Fame is a series of hand-crafted brass plaques depicting the Melbourne Cup trophy, in a permanent tribute to every Melbourne Cup winner.

The winning horses were : -

Year   Horse                       Jockey                     Trainer
2009  Shocking                 Corey Brown           Mark Kavanagh
2008  Viewed                     Blake Shinn            Bart Cummings
2007  Efficient                    Michael Rodd         Graeme Rogerson
2006  Delta Blues             Yasunari Iwata       Katsuhiko Sumii
2005  Makybe Diva           Glen Boss                Lee Freedman
2004  Makybe Diva           Glen Boss                Lee Freedman
2003  Makybe Diva           Glen Boss                David Hall
2002  Media Puzzle          Damien Oliver         Dermot K. Weld
2001  Ethereal                  Scott Seamer          Sheila Laxon
2000  Brew                        Kerrin McEvoy         Mike Moroney
1999  Rogan Josh           John Marshall         Bart Cummings
1998  Jezabeel                 Chris Munce            Brian Jenkins
1997  Might and Power   Jim Cassidy            Jack Denham
1996  Saintly                     Darren Beadman   Bart Cummings
1995  Doriemus               Damien Oliver         Lee Freedman
1994  Jeune                      Wayne Harris          David Hayes
1993  Vintage Crop          Michael Kinane      Dermot K. Weld
1992  Subzero                  Greg Hall                  Lee Freedman
1991  Let's Elope             Steven King             Bart Cummings
1990  Kingston Rule        Darren Beadman  Bart Cummings
1989  Tawrrific                  Shane Dye               Lee Freedman
1988  Empire Rose         Tony Allan                Laurie Laxon
1987  Kensei                     Larry Olsen             Les J. Bridge
1986  At Talaq                   Michael Clarke       C S Hayes
1985  What A Nuisance   Pat Hyland              John Meagher
1984  Black Knight           Pete Cook               George Hanlon
1983  Kiwi                         Jim Cassidy            Ewen S. Lupton
1982  Gurner's Lane       Mick Dittman           Geoff T. Murphy
1981  Just A Dash           Pete Cook               T J Smith
1980  Beldale Ball           John Letts               C S Hayes
1979  Hyperno                 Harry White              Bart Cummings
1978  Arwon                     Harry White              George Hanlon
1977  Gold And Black     John Duggan          Bart Cummings
1976  Van Der Hum        Robert J. Skelton    Len H. Robinson
1975  Think Big                Harry White              Bart Cummings
1974  Think Big                Harry White              Bart Cummings
1973  Gala Supreme       Frank Reys             Ray J. Hutchins
1972  Piping Lane           John Letts               George Hanlon
1971  Silver Knight          R. Bruce Marsh      Eric Temperton
1970  Baghdad Note      Midge Didham        Robert Heasley
1969  Rain Lover            Jim Johnson            Mick L. Robins
1968  Rain Lover            Jim Johnson            Mick L. Robins
1967  Red Handed         Roy Higgins             Bart Cummings
1966  Galilee                   John Miller                Bart Cummings
1965  Light Fingers        Roy Higgins             Bart Cummings
1964  Polo Prince           Ron Taylor               John P. Carter
1963  Gatum Gatum      Jim Johnson            H. Graeme Heagney
1962  Even Stevens       Les Coles                Arch McGregor
1961  Lord Fury               Ray Selkrig              Frank B. Lewis
1960  Hi Jinx                    William A. Smith     Trevor H. Knowles
1959  Macdougal            Pat Glennon            Richard W. Roden
1958  Baystone               Mel Schumacher    Jack Green
1957  Straight Draw       Noel L. McGrowdie  J. M. Mitchell
1956  Evening Peal        George Podmore    E. D. Lawson
1955  Toparoa                Neville Sellwood     T J Smith
1954  Rising Fast          Jack Purtell               Ivan Tucker
1953  Wodalla                Jack Purtell               Robert Sinclair
1952  Dalray                   Bill Williamson         C. C. McCarthy
1951  Delta                     Neville Sellwood      Maurice McCarten
1950  Comic Court        Pat Glennon             J. M. Cummings
1949  Foxzami                William Fellows       D. Lewis
1948  Rimfire                 Ray Neville                Stan Boyden
1947  Hiraji                    Jack Purtell                J. W. McCurley
1946  Russia                 Darby Munro             E. Hush
1945  Rainbird               Billy Cook                  S. Evans
1944  Sirius                    Darby Munro             E. Fisher
1943  Dark Felt              Vic Hartney                Ray Webster
1942  Colonus              H. McCloud                F. Manning
1941  Skipton                Billy Cook                  J. Fryer
1940  Old Rowley         Andy Knox                 J. A. Scully
1939  Rivette                 Teddy Preston          Harry Bamber
1938  Catalogue           F. Shean                   Mrs. Allan McDonald
1937  The Trump          Ashley Reed            S. W. Reid
1936  Wotan                  Ossie Phillips          J. Fryer
1935  Marabou              K. Voitre                    Lou Robertson
1934  Peter Pan            Darby Munro            Frank McGrath, Sr.
1933  Hall                       Mark J. O'Sullivan   Jack Holt
1932  Peter Pan            Bill Duncan              Frank McGrath, Sr.
1931  White Nose         N. Percival                E. J. Hatwell
1930  Phar Lap             James E. Pike          Harry R. Telford
1929  Nightmarch        Roy Reed                   A. McAulay
1928  Statesman         James L. Munro        William Kelso
1927  Trivalve               Bobby Lewis              James Scobie
1926  Spearfelt            Hugh Harold Cairns  V. O'Neill
1925  Windbag            James L. Munro          George R. Price
1924  Backwood         Bunty Brown                 Richard Bradfield
1923  Bitalli                  Titch Wilson                 James Scobie
1922  King Ingoda      Titch Wilson                 James Scobie
1921  Sister Olive       Teddy O'Sullivan         J. Williams
1920  Poitrel                Ken Bracken                  H. J. Robinson
1919  Artilleryman      Bobby Lewis                   P. T. Heywood
1918  Night Watch      Bill Duncan                     Richard Bradfield
1917  Westcourt          William H. McLachlan  Joe Burton
1916  Sasanof            F. Foley                            M. Hobbs
1915  Patrobas           Bobby Lewis                  C. Wheeler
1914  Kingsburgh      George Meddick            Isaac Foulsham
1913  Posinatus         A. Shanahan                 J. Chambers
1912  Piastre               A. Shanahan                R. O'Connor
1911  The Parisian    R. Cameron                  C. Wheeler
1910  Comedy King  William H. McLachlan  James Lynch
1909  Prince Foote    William H. McLachlan  Frank McGrath, Sr.
1908  Lord Nolan       J. R. Flynn                      E. A. Mayo
1907  Apologue          Bill Evans                       Isaac Earnshaw
1906  Poseidon          Tom Clayton                  Isaac Earnshaw
1905  Blue Spec         Frank Bullock                Walter Hickenbotham
1904  Acrasia             Tom Clayton                  A. E. Wills
1903  Lord Cardigan Norman Godby             A. E. Cornwell
1902  The Victory        Bobby Lewis                 Richard Bradfield
1901  Revenue           Frederick J. Dunn         Hugh Munro
1900  Clean Sweep Andrew Richardson       James Scobie
1899  Merriwee         V. Turner                          James Wilson, Jr.
1898  The Grafter     John Gough                    William Forrester
1897  Gaulus            Stephen Callinan           William Forrester
1896  Newhaven      H. J. Gardiner                 Walter Hickenbotham
1895  Auraria            J. Stevenson                    J. H. Hill
1894  Patron             Henry G. Dawes             Richard Bradfield
1893  Tarcoola          Herbert Cripps              Joseph Cripps
1892  Glenloth          G. Robson                      M. Carmody
1891  Malvolio           G. Redfearn                   J. Redfearn
1890  Carbine           Robert Ramage           Walter Hickenbotham
1889  Bravo               Jack Anwin                T. Wilson
1888  Mentor             Mick O'Brien                   Walter Hickenbotham
1887  Dunlop            Tommy Sanders          J. Nicholson
1886  Arsenal           W. English                     H. Rayner
1885  Sheet Anchor Mick O'Brien                  T. Wilson
1884  Malua              Alick Robertson            Isaac Foulsham
1883  Martini-Henry J. Williamson                Michael Fennelly
1882  The Assyrian C. Hutchins                   J. E. Savill
1881  Zulu                 Jim Gough                    T. Lamond
1880  Grand Flaneur  Thomas Hales          T. Brown
1879  Darriwell          S. Cracknell                 W. E. Dakin
1878  Calamia          T. Brown                        Etienne L. de Mestre
1877  Chester           P. Pigott                         Etienne L. de Mestre
1876  Briseis             Peter St. Albans          James Wilson, Sr.
1875  Wollomai        R. Batty                          S. Moon
1874  Haricot             P. Pigott                        S. Harding
1873  Don Juan        W. Wilson                     James Wilson, Sr.
1872  The Quack      W. Enderson               John Tait
1871  The Pearl        J. Cavanagh                John Tait
1870  Nimblefoot     J. Day                             W. Lang
1869  Warrior           J. Morrison                     R. Sevior
1868  Glencoe         C. Stanley                      John Tait
1867  Tim Whiffler  John Driscoll                 Etienne L. de Mestre
1866  The Barb       W. Davis                         John Tait
1865  Toryboy          E. Cavanagh                  P. Miley
1864  Lantern          S. Davis                          S. Mahon
1863  Banker           H. Chifney                      Sam Waldock
1862  Archer            John Cutts                     Etienne L. de Mestre
1861  Archer           John Cutts                      Etienne L. de Mestre
 

 

 

Location

Address:Epsom Road, Flemington Racecourse, Flemington, 3031
State:VIC
Area:AUS
GPS Coordinates:Lat: -37.78586
Long: 144.919549
Note: GPS Coordinates are approximate.
View Google Map

Details

Monument Type:Plaque
Monument Theme:Culture
Sub-Theme:Sport

Dedication

Actual Monument Dedication Date:Thursday 30th September, 2010
Source: MA
Monument details supplied by Monument Australia - www.monumentaustralia.org.au
Proudly sponsored by UBC Web Design